ÖĞRENCİ ATÖLYELERİ

MÜZE HATIRAM

Ana sınıfı (5-6 Yaş) ve 1. Sınıf
60 dk. Ücretsiz

Müzemizin birbirinden eğlenceli bölümlerini eğitmenler eşliğinde gezen katılımcılar, bankacılık nesnelerini eski-yeni, geçmiş-gelecek ve benzerlik-farklılık kavramları üzerinden inceler. Eski bir banka şubesi olan Müze binasının üst katlarında başlayan yolculuk, alt kattaki afacan sayılar koridorunun ardından gizemli kasa dairelerine ulaşılması ile tamamlanır. Keşfettikleri nesne ve mekânları, bilmece-bulmaca oyunuyla pekiştiren katılımcılar müze hatıralarıyla atölyeden ayrılır.

DÜNYANIN PARASI

2-7. Sınıf
60-90 dk. Ücretsiz

Paranın tarihinin ve paranın üzerindeki simgelerden yola çıkarak paraların özelliklerinin keşfedildiği, Türkiye ve çeşitli dünya ülkelerinin paralarının tanıtıldığı bir genel kültür atölyesidir. Katılımcılar, Türk Lirasının güvenlik özellikleri, Türk Lirası üzerinde yer alan kişiler ve sembolleri yakından tanır, paranın özellikleri hakkında bilgi sahibi olur ve dünyadaki farklı para tasarımlarını inceler. Öğrendiklerini interaktif bir sunum eşliğinde pekiştiren katılımcılar, atölyeden kendi para tasarımlarını hazırlayarak atölyeden ayrılır.

CUMHURİYET POSTASI

2-8. Sınıf
60 dk. Ücretsiz

“Yaşasın Cumhuriyet” sergisinde Cumhuriyet’in ilk 15 yılını kapsayan bir zaman yolculuğuna çıkan katılımcılar, yolculukları boyunca nüfustan sağlığa, eğitimden tarıma, bankacılıktan ulaşım alanında yaşanmış gelişmeleri keşfeder; bu dönemde açılmış fabrikaları öğrenir, burada üretilen ürün ve nesnelerin örneklerini yakından tanıma fırsatı bulur. Sergide inceledikleri pul örneklerinden yola çıkarak Cumhuriyet’in 100. yaşını kutlamak için kendi kartpostallarını tasarlayan katılımcılar, bu kartpostalları dönem pul replikalarıyla destekleyerek atölyeden ayrılır.

AFİŞTE CUMHURİYET VAR

2-4. Sınıf
60 dk. Ücretsiz

“Yaşasın Cumhuriyet” sergisinde Cumhuriyet’in ilk 15 yılını kapsayan bir zaman yolculuğuna çıkan katılımcılar, yolculukları boyunca nüfustan sağlığa, eğitimden tarıma, bankacılıktan ulaşım alanında yaşanmış gelişmeleri keşfeder; bu dönemde açılmış fabrikaları öğrenir, burada üretilen ürün ve nesnelerin örneklerini yakından tanıma fırsatı bulur. Sergide inceledikleri “İstiyoruz!” afişinden hareketle tercih ettikleri kuru boyalarla kendi “İstiyoruz!” afişini tasarlayarak atölyeden ayrılır.

YAŞASIN CUMHURİYET

Ana sınıfı (5-6 Yaş) ve 1. Sınıf
60 dk. Ücretsiz

“Yaşasın Cumhuriyet” sergisinde Cumhuriyet’in ilk 15 yılını kapsayan bir zaman yolculuğuna çıkan katılımcılar, yolculukları boyunca nüfustan sağlığa, eğitimden tarıma, bankacılıktan ulaşım alanında yaşanmış gelişmeleri keşfeder; bu dönemde açılmış fabrikaları öğrenir, burada üretilen ürün ve nesnelerin örneklerini yakından tanıma fırsatı bulur. Sergide yer alan Cumhuriyet Bayramı kutlamalarından ilham alan katılımcılar, kendi kutlama taçlarını hazırlayarak atölyeden ayrılır.

Bilgi ve Rezervasyon

Müze, Pazartesi günü dışında 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Rezervasyon için aşağıdaki bilgilere ihtiyaç duymaktayız. Atölyeye katılmak için tibm.atolye@issanat.com.tr adresine mail göndererek başvuruda bulunabilirsiniz.

Yazılı taleplere başvuru sırasına göre Müze tarafından dönüş yapılmaktadır. Müze programının uygunluğuna göre rezervasyon verilmektedir. Atölye, rezervasyonları belirtilen kontenjana göre alınabilmektedir. Rezervasyon verildikten sonra onay maili 1 hafta içinde gönderilmektedir.

  • Tercih Edilen Atölye
  • Okul adı
  • Sınıf/Şube
  • Sınıf mevcudu
  • Öğretmen isim-soyisim
  • Öğretmen iletişim bilgileri (telefon ve mail)
  • Talep edilen rezervasyon saat aralığı

Müzeye Gelirken;

Adres: Türkiye İş Bankası Müzesi,Hobyar Mahallesi, Bankacılar Sokak N:2 Fatih/İstanbul

Müzemiz tarihi yarımadada bulunduğundan araç trafiğine kapalıdır. Servisler öğrencileri Yenicami’nin önündeki cepte indirebilirler. İki dakika yürüme mesafesindeki Türkiye İş Bankası Müzesi’ne tabelayı takip ederek ulaşabilirsiniz.

Müzede;

Gezi başlamadan önce gezi izin belgesini ve öğrenci isim listesini görevliye ibraz ediniz.

Öğrenci Atölyeleri - İş Bankası Müzesi