RHM Atölyeleri

RHM

TEMMUZ AYI ÇOCUK ATÖLYELERİ

Atölyelere rezervasyon yapmak için rhm.atolye@issanat.com.tr adresine aşağıda yer alan bilgilerin iletilmesi gereklidir.
Çocuk Adı
Çocuk Yaşı
Ebeveyn Ad-Soyad
Ebeveyn Cep Telefonu
Rezervasyon yaptırılmak istenen atölye adı ve tarihi

Zühtü Müridoğlu’ndan İlhamla Yaratıcı Heykel Atölyesi

2-9-16-23 Temmuz 2024 Salı 11.00 ve 15.00

6-13-20-27 Temmuz 2024 Cumartesi 13.00

Yaş grubu: 9-12

Bu atölye ile çocuklar Müzemizde yer alan heykel çalışmalarını keşfedecek, sanatçıları tanıyacak ve kullandıkları teknikler hakkında fikir sahibi olacak. Sergi turunun ardından çocuklar, heykeltıraş Zühtü Müridoğlu’ndan ilham alarak alüminyum folyo ve tel kullanarak kendi heykel çalışmalarını üretecekler.

 

Geçmişten Gelen Misafir

 3-10-17-24 Temmuz 2024 Çarşamba günü 11.00 ve 15.00

Yaş grubu: 7-12 yaş

Bu atölye ile çocuklar, bu kez resimlerin arka planına odaklanarak sanatçıların resimlerinde yarattıkları mekânları keşfedecek. Ziya Keseroğlu’nun Enteriyör isimli eserinden İbrahim Çallı’nın Gül Koklayan Kadın isimli eserine; Eşref Üren’in iç mekân resimlerinden Osman Hamdi Bey’in kendine özgü tekniklerle oluşturduğu eşsiz eserlerindeki mekânlar detaylıca incelenecek. Sergi turunun ardından çocuklar bu kez Osman Hamdi Bey’i, hayallerindeki mekânları tasvir ederek kendi resimlerine davet edecek.

 

Mavi Düşler (KONTENJAN DOLDU) 

4 Temmuz 2024 Perşembe 11.00

Yaş grubu: 3-5 yaş (Bir yetişkin eşliğinde)

İster okyanusun doğal güzelliğini hissedelim, ister denizcilik geleneklerini keşfedelim deniz manzaraları her birimizi başka bir dünyaya götürür. İsmail Hakkı Bahriyeli, Cevat Erkul, Ali Halil Sezai, Şeref Akdik gibi sanatçıların sergide yer alan eserlerini inceleyerek başlayacağımız sergi turu ile birlikte çocuklarla mavi düşlere doğru sıcacık bir yolculuğa çıkacağız. Atölyenin üretim aşamasında çocuklar, kendilerine eşlik eden yetişkinler eşliğinde ahşap, deniz kabuğu, yosunlar, taşlar, ağ, halat gibi farklı malzemeleri ve boyaları kullanarak asamblaj tekniği ile deniz temalı kapı süslerini yapacaklar.

Uygulayan: Atölye Pikolo

 

Bir Buket Sanat (KONTENJAN DOLDU) 

7 Temmuz 2024 Pazar 13.00

 Yaş grubu: 6-9 yaş

Müzemizin süreli sergisi İstanbul’un Resmi sergisinde yer alan ‘’İstanbul’un Çiçekleri’’ başlığı altında sergilenen eserleri çocuklarla birlikte inceleyecek ve çiçeklerin geçmişten günümüze içerdikleri zengin sembolizm, sundukları muhteşem renk paletleri ve değişen doğaları sayesinde birçok sanatçı için nasıl ilham kaynağı olduğu üzerine sohbet edeceğiz. Atölyenin üretim aşamasında ise bu defa çiçekler çocuklara ilham verecek. Çocuklar kendilerine verilen farklı geometrik parçaları diledikleri gibi birleştirecek, renklendirecek ve hiç solmayacak kendi yaratıcı çiçek aranjmanları tasarlayacaklar.

 

Kartpostallarda Saklı İstanbul Hatıraları

5-12-19-26 Temmuz 2024 Cuma 11.00 ve 15.00

Yaş grubu: 7-12

Bu atölyede çocuklar, “İstanbul’un Resmi” sergisini gezerek keyifli bir İstanbul turuna çıkacak. İstanbul’un simge yapılarını tanıyacak, İstanbul’a özgü pek çok unsuru keşfedecek. Çocuklar sergiden ilhamla İstanbul anılarını kendi kartpostallarına işleyecek, sevdikleri birine göndermek üzere kendi kartpostallarını tasarlayacak.

 

Oyna, Fark Et, Keşfet! (KONTENJAN DOLDU) 

11 Temmuz 2024 Perşembe 11.00

Yaş grubu: 2-4 yaş (Bir yetişkin eşliğinde)

Oyna, Fark Et ve Keşfet atölyesi, 2-4 yaş arası çocukların duyularını harekete geçirerek, fiziksel, duygusal ve bilişsel gelişimleri için müzede alan açıyor ve minikler sanatı oyun ile keşfediyor. Tanışma çemberi ile başlayacak programın ilk aşamasında, çocuklar kendilerine eşlik edecek yetişkinlerle birlikte önce Müze’nin güncel sergilerinde yer alan seçili eserleri duyusal oyunlarla keşfedecek. Ardından, atölye alanına geçerek çocukların merakını ve keşif isteğini teşvik edecek sanat çalışmaları gerçekleştireceğiz.

Uygulayan: Atölye Pikolo

 

Boğazda Tekne Turu (KONTENJAN DOLDU) 

14 Temmuz 2024 Pazar 13.00

Yaş grubu: 7-12 yaş

Yürürken, konuşurken, hatta uyurken enerjiye ihtiyaç duyarız. Bizi harekete geçiren enerjiyi gıdalardan sağlarız, peki ya bir arabayı, uçağı ya da bir tekneyi harekete geçiren nedir? Bilim ile sanatı bir araya getirecek bu eğlenceli atölyede, İstanbul’un Resmi başlıklı süreli sergide yer alan İstanbul’un Tekneleri bölümündeki seçili eserler üzerinden İstanbul’da kullanılan ve dünden bugüne değişen deniz araçları üzerine sohbet edeceğiz. Ardından, çocuklar, yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini geliştirirken bir motorun nasıl çalıştığını öğrenecekler. Bu atölye ile elektrik, enerji ve hareket kavramlarını basit deneylerle anlamaya çalışacak ve elektrik motorlarıyla eserlerdeki tekneleri harekete geçirecekler.

Uygulayan: Atölye Pikolo

 

Benim Kumbaram

25 Temmuz 2024 Perşembe günü saat 11.00 ve 15.00

Yaş grubu: 6-9 yaş

Bu atölyede çocuklar ile Edip Hakkı Köseoğlu’nun Kumbaralı Çocuk eserinden yola çıkarak 1928 yılında çocuklara tasarruf alışkanlığı kazanması için dağıtılmaya başlanan İş Bankası’nın ikonik kumbarasını konuşacağız. Tasarruf, birikim, emek, zaman, sabır gibi kavramları odağımıza alacak; sergideki eserlerden ilhamla kendi kişisel kumbaralarımızı tasarlayacağız.

 

Atölyelere rezervasyon yapmak için rhm.atolye@issanat.com.tr adresine aşağıda yer alan bilgilerin iletilmesi gereklidir.
Çocuk Adı
Çocuk Yaşı
Ebeveyn Ad-Soyad
Ebeveyn Cep Telefonu
Rezervasyon yaptırılmak istenen atölye adı ve tarihi