resim-heykel-muzesi

Süreli Sergi

“İstanbul’un Resmi” başlıklı süreli sergi Müzenin 3. ve 2. katına konumlandırılmıştır. Sergi Prof. Dr. Gül İrepoğlu küratörlüğünde, Türkiye İş Bankası Sanat Eserleri Koleksiyonu’ndaki İstanbul temalı resimlerden geniş kapsamlı bir seçki sunarak sanatçı gözüyle İstanbul’a bakışı ortaya koymaktadır. 

İki denizi birleştiren ve iki kıtayı ayıran bu tılsımlı coğrafya ve üzerindeki onun doğurduğu şehir İstanbul, sergideki eserlerle adım adım dolaşarak gezilebilir. Tarihi Yarımada’dan başlayan bu özgün sanatsal gezi önce Boğaz’ın Avrupa Yakası’na yönelmekte, ardından Anadolu Yakası ile sürmekte, Adalar’da son bulmaktadır. Böylece semtler farklı açılardan; zaman zaman tepelerden bakarak, zaman zaman kıyılara inerek tuvale yansıyan izlenimleriyle birer birer ziyaret edilmektedir. Sergideki tablolar sanatsal değerlerinin yanı sıra çoğunlukla 20. yüzyıl ortaları İstanbul’unun önemli görsel belgeleridir.  

Semtlerin aralarında yer alan İstanbul’un Çiçekleri, İstanbul’un Tekneleri, İstanbul’un Sokakları, İstanbul’un Balıkları ve İstanbul’un Mevsimleri gibi çeşitli adlandırmalar ise şehrin kimi özgün katmanlarını resimlerle örneklemektedir.  

Müzenin 3. katında İstanbul’un Avrupa Yakası görünümleri sergilenmektedir. 

Tarihi Yarımada, Galata Köprüsü, Haliç ve Kasımpaşa semtlerinin ardından İstanbul Limanı, Tophane-Cihangir, Fındıklı, Dolmabahçe ve Harbiye; Beşiktaş, Ortaköy, Arnavutköy; İstanbul’un Çiçekleri; Bebek; Rumelihisarı ve Baltalimanı; İstanbul’un Balıkları ve Balıkçıları; Boyacıköy, Emirgan, İstinye, Yeniköy; Tarabya, Kireçburnu, Büyükdere, Sarıyer, Rumelikavağı; İstanbul’un Tekneleri; İstanbul’un Sokakları ve İstanbul’un Mevsimleri… 

Müzenin 2. katında ise İstanbul’un Anadolu Yakası görünümleri sergilenmektedir. 

Beykoz, Paşabahçe, Kanlıca semtlerinin ardından Anadoluhisarı; Göksu ile Küçüksu; Kandilli, Vaniköy, Çengelköy; Çamlıca, Beylerbeyi, Kuzguncuk; Paşa Limanı ile Üsküdar; Kız Kulesi; Salacak; Haydarpaşa, Kadıköy, Kurbağalıdere; Moda, Fenerbahçe, Kalamış; Bostancı, Erenköy, Pendik, Şile ve Adalar…