Ada Yalın Yücel

Ada Yalın Yücel, 2005 yılında Mersin’de dünyaya geldi.

2012-2023 yılları arasında Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi’nde Lili Tchumburidze, 2022-2023 yılları arasında ise İtalya Cremona Stauffer Akademi “Artist Diploma” programında Salvatore Accardo ile çalıştı.

2019 yılında IX. Uluslararası Harmony Müzik Yarışmasında yaş kategorisinde birinci oldu ve “En İyi Sanatsal Performans” ödülünü kazandı.

2020 yılında Gürcistan’da  düzenlenen Silk Way Uluslararası Müzik Yarışması’nda ve 2021’de II.Uluslarası Brüksel Müzik Yarışması’nda birincilik ödülünün sahibi oldu. Bu yarışmadaki performansıyla önce Avrupa’nın genç yeteneklerinin kabul edildiği Münih Marktoberdorf 2021 Uluslararası Genç Solistler Yaz Akademisi’ne, ardından Avusturya Feldkirch ile Kopenhag Monsommerconcert Festivallerine burslu olarak davet edildi.

2022 yılında 20. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nde Nevit Kodallı Genç Yetenek Ödülü’ne layık görüldü. Aynı yıl uluslararası solist sanatçı yetiştirmek amacıyla konservatuvar sonrası üst düzey eğitim veren İtalya Cremona’daki Accademia Stauffer’in 2022-2023 Eğitim –Öğretim Yılı “Artist Diploma’’ programı seçmelerini kazanarak  Maestro Salvatore Accardo’nun sınıfına kabul edildi ve 2022-2023 Akademik Yılı sonunda diplomasını aldı ve bu arada Viktoria Mullova, Boris Kushnir, İgor Pikayzen, Fedor Rudin ,Svetlin Roussev ile de çalıştı.

Ada Yalın Yücel, eğitimine Mannheim Müzik ve Gösteri Sanatları Üniversitesi’nde devam ediyor.