KAMAN - KALEHÖYÜK

Kalehöyük’teki kazılar, Altes Prens Takahito Mikasa tarafından 1978 yılında Tokyo’da kurulan Japonya Ortadoğu Kültür Merkezi-Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü (JIAA, Japanese Institute of Anatolian Archeology) tarafından 1985’te başlatılmıştır. 280 metre çapında, 16 metre yüksekliğinde tipik bir Anadolu höyüğü olan Kaman-Kalehöyük’te sürdürülen kazılar, 45 yılı aşkın süredir Türkiye’de yaşayan Dr. Sachihiro Omura başkanlığında yürütülmektedir. Kalehöyük’te bugüne kadar tarihi MÖ 3000’e kadar giden, Osmanlılardan Eski Tunç Çağı’na uzanan 4 ayrı kültür katmanına ait 2 binin üzerinde müzelik eser gün yüzüne çıkarılmıştır. Kazılardan çıkan eserler, Kalehöyük’teki Japon Bahçesi içinde yer alan Kaman-Kalehöyük Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

Anadolu’nun merkezinde tarihi İpekyolu üzerindeki bölgede bundan sonra yapılacak kazı çalışmalarında Kalkolitik ve Neolitik çağlara dair katmanların açığa çıkarılması beklenmektedir

Kazı çalışmalarına dâhil edilen Yassıhöyük’te tespit edilen kerpiç binanın, büyük bir yapının bir kısmı olduğu ve Asur Ticaret Kolonileri Çağı’na ait bulunduğu kanıtlanmıştır. Eski Tunç Çağı’na ait tabakalarda kazılar devam etmektedir. Osmanlı’dan Eski Tunç Çağı’na dört kültür katı belirlenen Büklükale’de ise M.Ö 1600 yıllarına tarihlenen dünyanın en eski cam şişesi ortaya çıkarılmış olup çalışmalar halen Hitit dönemi üzerinde devam etmektedir.

Türkiye İş Bankası, Kırşehir Kaman’da kazı çalışmalarını sürdüren Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü’ne destek vermektedir.

İş Bankası, kazı çalışmalarında ortaya çıkan arkeolojik buluntuların zarar görmeden hızlı ve kolayca incelenmesi amacıyla daha önce özel nitelikli bir X-ray cihazı temin edilmesi için katkı sağladığı Enstitü ile yeni bir işbirliğine giderek, kazılarda çıkarılan seramik parçaları saklamak üzere kullanılan deponun yenilenmesine de destek olmuştur.

Galeri