ZEUGMA

Gaziantep’in Nizip ilçesinde Birecik Baraj Gölü kıyısında bulunan Zeugma Antik Kenti’nde 2005 yılında başlatılan kazılar bünyesinde “Muzalar (Esin Perileri) Evi” adında bir yapı tespit edilmiştir. Dönemin zengin ve kültürlü bir ailesine ait olduğu düşünülen çok iyi korunmuş bu evde  yazarlar, şairler, müzisyenler, tarihçiler ve filozoflar için resmedilen 9 adet ilham perilerini simgeleyen Muzalar mozaiği bulunmuştur.

2012 yılında Muzalar Evi kazısına İş Bankası tarafından, 5 yıl için destek taahhüdü verilmiştir. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Kutalmış Görkay’ın kazı başkanı olarak yürüttüğü çalışmalar neticesinde, Muzalar Evi’nde 6 mozaik bulunmuştur. Gün yüzüne çıkarılan bu mozaiklerde; evin ana girişine yakın, ana yemek odasında Muzalar, evin  kadınları tarafından kullanılan  odasında mitolojide ideal kadın olarak bilinen ve antik dönemde Heroine olarak da adlandırılan dört kadın, avlu sundurmasında iki mitolojik kadın kahraman ve avluda ise zengin deniz canlıları arasında deniz tanrısı ve tanrıçaları Okeanos ve Tethys’in figürleri yer almaktadır.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay tarafından kaleme alınan “Geçmişten Günümüze Bir Geçit: Zeugma” ve “İki Dünya Arasında; Yaşamdan Ebediyete Zeugma’da Evler ve Mezarlar”, başlıklı iki kitap  2015 ve 2020 yıllarında  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından basılmıştır.

Muzalar Evi kazısı 2022 yılında tamamlanmıştır.

Galeri