OKTAY-ANILANMERT-SLIDER

SERGİ

Retrospektif

Oktay Anılanmert

İş Sanat Ankara Sanat Galerisi, 2018 yılında aramızdan ayrılan sanatçı Oktay Anılanmert’i geçmiş yıllarda açtığı sergilerinden bir seçkiyle anıyor. Resimlerinde, günümüz dünyasında kaybolmakta olan insan öğesinin değerlerini ve yaşamla olan bağını yorumlayan sanatçının eserleri 9 Ocak’tan itibaren İş Sanat Ankara Sanat Galerisi’nde ücretsiz izlenebilir.

Uluslararası sergi, bienal, gösteri ve yurtiçi sanatsal etkinliklerde 1960’lı yıllarda yer almaya başlayan Oktay Anılanmert, genellikle resimlerinde soyut-gerçeküstü, minimalist anlatımlarla, bazen mizah-espri bazen de eleştiren bir yaklaşım içindedir. Zıtlıklarla göze çarpan bu eylemler yaşamla ilgili çağrışımlarla yüklüdür. Sanatçının resimlerinde izlendiği gibi, birbirine karışan, kaynaşan figürler zaman zaman birbirlerini yönlendirmekte ve sürüklemektedir. Bu tavır ve biçim anlayışı, kendi yazıp sahnelediği pantomim oyunlarına da yansımıştır. Pantomimdeki kısa ve öz anlatımların, iç içe geçen beden dili ve oyun temalarının yeniden resimleşerek birbirlerini besledikleri ve Oktay Anılanmert’in sanatçı kişiliğinin oluşmasında önemli rol oynadıkları görülür. Çok yönlü bir sanatçı olan Oktay Anılanmert’in yaratıcılığı resimde olduğu kadar, büyük düzenlemeler, fresk uygulamaları, metal yapıtları, mozaik panolar, pantomim metinleri ve oyunlarında da gözlenebilmektedir.

Sergi, 1 Temmuz 2024’e kadar Ankara Ulus’taki Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nin 3. Katında yer alan Ankara Sanat Galerisi’nde Pazartesi hariç her gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebilir.