Geleceği kutlayan bir gelenek
Yeni Yıl Konseri: Viyana Gala

5 Ocak 2024 akşamı İş Kuleleri Salonu’nda gerçekleşen, İş Sanat’ın gelenekselleşmiş yeni yıl konserinde büyülü anlara tanık olduk. Stephanie Gonley yönetimindeki English Chamber Orchestra, soprano Corinne Cowling ve yetenekli dans sanatçıları eşliğinde, valsler, polkalar ve İngiliz bestecilerin ölümsüz eserleriyle yıla sihir tozu serpilmiş bir başlangıç yaptık.

Her yeni yıl, hayata bakışımızı tazeleyen dileklerle, her şeye rağmen beslemekten vazgeçmediğimiz umutlarla başlar. Ve şüphesiz kalbi klasik müzikle çarpanlar için yıla Viyana valsleri, polkaları ve danslarıyla başlamak gibisi yoktur. Radetzky March’ın bestecisi Johann Strauss I ve Viyana’nın “valsler kralı” Johann Strauss II, yani Baba ve oğul Johann Strauss’lar başta olmak üzere kimi bestecilerin eserleri müzikal yılımızın başlangıcını gerçekleştirirler. Aynı geleneğin dünyanın farklı yerlerinde yaşatılmasından gelen ortaklık duygusunun yanında, bu eserler aynı zamanda yeni yılın getireceklerini kutladığımız birer ritüel gibidir.

5 Ocak 2024 akşamı müzikal yılımızın başlangıcını İş Sanat’ın geleneksel yılbaşı konseriyle yaparak, ışıltılarla dolu bir Viyana Gala gecesine tanıklık ettik. Geçtiğimiz yıl AKM Opera Salonu’nda İş Sanat’ın konuğu olan, Stephanie Gonley yönetimindeki English Chamber Orchestra, bu kez İş Kuleleri Salonu sahnesinde benzersiz performanslarıyla karşımızdalardı. Orkestraya geçtiğimiz sene de büyülenerek izlediğimiz dans sanatçıları ve bu kez soprano Corinne Cowling de eşlik ediyordu. İş Kuleleri Salonu’nun harika bir tasarımla ışıldayan sahnesi kutlama havasını öyle güzel yansıtıyordu ki sahnenin fotoğrafını çekmeye doyamadığımı eklemem gerek.

Konser, gecenin koreografı olan Alexandra Worrall’ın sunuşunun ardından, yeni yıl konserlerinin vazgeçilmezlerinden Die Fledermaus Overture (Yarasa Uvertürü) ile başladı. Strauss oğullarının en ünlüsü Johann Strauss II’nin Yarasa Opereti için bestelediği bu rengarenk uvertürle gecenin coşkusuna yakışan bir başlangıç yaptık. Hemen ardından English Chamber Orchestra’lı İş Sanat yılbaşı konserlerinin en sevdiğim yanı devreye girdi ve bizi İngiltere’nin önde gelen bestecilerinden Edward Elgar’ın Chanson de matin eseriyle baş başa bıraktı. English Chamber Orchestra yılbaşı konserlerinde Viyana Klasiklerinin yanı sıra İngiltere’nin önde gelen bestecilerinin eserlerine de yer veriyor. Bu da bende Viyana balo salonlarının asalet dolu atmosferinden İngiltere’nin eşsiz kır manzaralarına uzandığımız bir yolculuğa çıktığımız hissini uyandırıyor. Elgar’ın ardından Strauss II imzalı Schlau-Schlau Polka ve Ralph Vaughan Williams’ın Fantasia on Greensleeves eserini dinledikten sonra, kendimizi soprano Corinne Cowling’in Voices of Spring (Frühlingsstimmen) performansına bıraktık.  Strauss II’nin baharı müjdeleyen eserinin ruhuna yakışan performansıyla Cowling’in parlak sesi, yeni yıl için beslediğimiz umutlara eşlik etti. Ardından Strauss II’nin notalar arasına yerleştirdiği mizah dolu şampanya patlaması sesiyle kutlama hissiyatını artıran eseri Champagne Polka ve Tales from the Vienna Woods ile ilk bölümü noktaladık.

English Chamber Orchestra’nın performansı kadar yetenekli dansçılar Daisy Bishop, Isabelle Clough, Richard Bermange, Oliver Freeston’ın performanslarının da iz bıraktığı gecede, ikinci bölüm Roses from the South Waltz ile başladı. Ardından Avustralyalı soprano Corinne Cowlin’i bu kez Franz Lehár’ın Şen Dul operetinden Vilja from the Merry Widow’daki enfes performansıyla dinledik. English Chamber Orchestra, bizi Ralph Vaughan Williams’ın English Folk Song Suite’i ile bir kez daha İngiltere’nin büyülü topraklarına taşıdı. Strauss II imzalı Jockey Polka ve On the Beautiful Blue Danube Waltz ile ikinci bölümde yeni yıl konserlerinin olmazsa olmazlarından iki eserin verdiği neşeyi hafızamıza kaydettik. The Laughing Song from Die Fledermaus’un ardından gecenin sabırsızlıkla beklenen eseri Radetzky March’a alkışlarımızla eşlik ederek yılın ilk konserini noktaladık.

Bu dolu dolu repertuar burada noktalansa da elbette English Chamber Orchestra kendilerini dakikalarca ayakta alkışlayan dinleyiciyi kırmayarak yeniden sahne aldı. Bu kez önce Thunder and Lightning Polka’yı (Strauss II) ve ardından bir kez daha tüm salonun alkışları eşliğinde Radetzky March’ı seslendirdi.

Müzik ve dansın bir araya geldiği bu unutulmaz buluşmayla yıla rengârenk bir başlangıç yaparken takvimlerimizi yılın ikinci konserine, Kronos Quartet’in 50’inci yaşını kutlayacağımız Five Decades’e ayarladık.

05_01_24_ECO_YeniYılKonseri-0984